İSLAM BAŞKA İSLAMİ HAREKET BAŞKA

RUŞEN ÇAKIR

Ruşen Çakır, bu kitapta, Kasım 1990’da yayınlanan “Ayet ve Slogan, Türkiye’de İslami Oluşumlar” adlı ilk kitabından bu yana geçen yaklaşık çeyrek yüzyılda İslami hareketliliği anlama kaygısıyla yaptığı söyleşileri bir araya getiriyor:

Prof. Şerif Mardin, Gilles Kepel, Alain Roussillon, Olivier Roy, Jean-Françoi̇s Legrain, Prof. Ahmet Yaşar Ocak, Prof. İsmail Kara, Abdülkerim Soruş, Daryuş Şayegan, Prof. Ni̇lüfer Göle, Prof. Ali̇ Yaşar Sarıbay, Ahmed Raşi̇d, Vali̇ Nasr, Olivier Abel, Régis Debray, Muhammed Arkun röportajlarının yer aldığı “İslam Başka İslami Hareket Başka” sadece e-kitap formatında yayınlanacak.

Ruşen Çakır:

“25 yılda İslami hareket üzerine bu kitaba aldıklarımdan çok daha fazla mülakat yaptığım muhakkak. Bunların içinde ayıklama yaparken tabii ki öncelikle belli bir bağlamda dile getirilmiş̧ olan görüşlerin günümüzde hâlâ bir anlamı olup olmadığını dikkate aldım. İkinci kıstasımsa çok açık: Sadece sevdiğim, değer verdiğim kişilerle yaptığım söyleşilere bu kitapta yer verdim. Diğer bir deyişle bu kitabı, bilerek ya da bilmeyerek, meslek hayatımda bana hep yardımcı olmuş̧, yol göstermiş̧, ufkumu açmış̧, yeni şeyler öğretmiş̧ olan, her birine ayrı ayrı gıpta ettiğim düşünürlere, sosyal bilimcilere ve gazetecilere olan minnet borcumun ödenmesi olarak görebilirsiniz.”

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart